W wielu przedsiębiorstwach „domowe” routery chronią nieskutecznie całą sieć. Wzrastająca ilość zagrożeń przenikających Internet, powinna skłonić użytkowników do rozważenia wymiany prostych routerów sieciowych na nowoczesne systemy UTM.

Dlaczego „domowy” router nie nadaje się dla firmy?

Domowe routery jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone są do zastosowania w domu. Posiadają ograniczone możliwości. Udostępniają sieć LAN i połączenie bezprzewodowe WiFi, realizując dostęp do Internetu dla przyłączonych użytkowników. Zapewniają podstawowe elementy bezpieczeństwa, takie jak filtracja pakietów po adresach IP, podstawowa blokada stron internetowych, czy blokada rodzicielska. Wydajność domowych urządzeń jest przeważnie dostosowana do obsługi maksymalnie od kilku do kilkunastu urządzeń. Proste routery nie dostarczają zaawansowanych mechanizmów bezpieczeństwa. Przykładowo zezwalają na wejścia na niebezpieczne strony lub pośredniczą w przesyłaniu do użytkownika niebezpiecznych wiadomości e-mail.

Skuteczność ataków dzięki przesyłaniu fałszywych wiadomości e-mail (spoofing) jest bardzo wysoka. Użytkownik, który otrzyma wiadomość podszywającą się pod realnego kontrahenta, zawierającą plik wirusa w fikcyjnej fakturze, w wielu przypadkach uruchomi tak spreparowany dokument. W rezultacie zawirusuje własny komputer, doprowadzając do utraty lub nieuprawnionego udostępnienie danych. „Zwykły” router nie potrafi przeskanować takich wiadomości, więc niezależnie od ich zawartości przesyła wszystko do użytkownika. Systemy UTM zachowują się bardziej inteligentnie.

Dlaczego UTM?

UTM (Universal Threat Management) to urządzenie łączące funkcje bardzo wydajnego routera, uzupełnione o zaawansowaną ochronę przeciw różnego typu zagrożeniom. UTM udostępnia funkcje wielofunkcyjnej zapory sieciowej, która łączy w jednym urządzeniu funkcje antywirusa, systemu detekcji intruzów, systemu zapobiegania włamaniom, urządzenia antyspamowego, filtrowania stron Web, możliwości analizy połączeń SSL, ochronę DNS, ochronę przeciw wyciekom danych i wiele więcej. Urządzenie UTM chroni nie tylko całą sieć, ale również użytkowników zdalnych, łączących się przez połączania VPN. Powiązanie ochrony w różnych warstwach sieci, pozwala powstrzymać większość zagrożeń pochodzących z sieci Internet.

Z punktu widzenia administratora UTM ważną opcją jest pełna widoczność sieci, która umożliwia dokładną diagnozę tego co dzieje się z siecią i urządzeniami użytkowników w zakresie bezpieczeństwa. Otrzymujemy pełne statystyki na temat najczęściej dotykających naszą sieć ataków.

Fortinet

COMDREV.PL oferuje wysokiej klasy rozwiązania UTM firmy Fortinet. Zaletą rozwiązań Fortinet są niskie koszty eksploatacji, wysoka wydajność, niezawodność urządzeń dodatkowo zwiększana przez tryb wysokiej dostępności HA. Dzięki codziennej aktualizacji baz danych zagrożeń otrzymujemy pewność, że jesteśmy chronioni przed każdym atakiem. Fortinet to również przejrzyste i intuicyjne zarządzanie.

Zadzwoń, aby dowiedzieć się więcej o rozwiązaniach UTM firmy Fortinet! Umów się na wstępny audyt bezpieczeństwa, a nowoczesny UTM wypożyczymy dla Twojej firmy na testy!

Kamil Folga

Skomentuj

Czy „domowy” router zapewnia bezpieczeństwo firmowej sieci?